Moon Express – zespół z Kalifornii zrobił kolejny krok w międzynarodowym konkursie Google Lunar X Prize. Dzięki pomocy Founder Fund – firmy inwestującej w przedsiębiorstwa zajmujące się wręcz rewolucyjnymi technologiami, oraz innych firm m.in. Autodesk Inc. udało im się zebrać 45 mln dolarów, które umożliwią przeprowadzenie misji na Księżyc. Budżet zespołu musi pokryć budowę lądownika, wyniesienie go w przestrzeń kosmiczną i inne dodatkowe koszty. Jedną z wytycznych konkursu jest, że jedynie 10% łącznej kwoty może być finansowana przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Zespół zbudował już lądownik MX-1E. Mają również wybrany środek transportu. Lądownik zostanie wyniesiony przez rakietę eksperymentalną Electron, która jeszcze musi zaczekać na pierwszy lot. Rakieta była już gotowa w zeszłym roku, ale nie przeprowadzono próbnego startu.

Celem misji jest rozszerzenie sfery ekonomicznej i socjalnej Ziemi na Księżyc oraz rozpocząć tam nową erę tanich badań naukowych. W przyszłości chcą również skupić się na wydobyciu surowców na Srebrnym Globie. Jednak priorytetem jest wygranie konkursu. Jeśli MX-1E wyląduje na Księżycu, a następnie uniesie się na wysokość 500m i prześle na Ziemię zdjęcia HD jako pierwszy, Moon Express wygra 20 mln dolarów. Za drugie miejsce dostanie 5 mln dolarów. Przewidziane są też inne nagrody, m.in. podróż w miejsce lądowania Apollo.

Source :

Astronomy

Autor

Anna Wizerkaniuk
Anna Wizerkaniuk

Zastępca redaktor naczelnej portalu astronomicznego AstroNET, związana z Klubem Astronomicznym "Almukantarat"

  • GregoriusM

    Prośba o wyjaśnienie przyczyny oświetlenia Księżyca „lekko od góry” o zachodzie Słońca.