Niebo nad Obserwatorium La Silla

Ta przepiękna scena została uchwycona w Obserwatorium La Silla, położonym w chilijskich Andach. Przedstawia ona Oriona, jeden z najbardziej spektakularnych gwiazdozbiorów, wznoszącego się nad „śpiącym” teleskopem SEST (Swedish-ESO Submilimetre Telescope). Został on wyłączony z użytku w 2003 roku.

Gwiazdozbiór Oriona znajduje się na równiku niebieskim, przez co jest widoczny zarówno z półkuli północnej, jak i południowej. Ze swoim słynnym pasem i mieczem jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych konstelacji. Godna uwagi jest również charakterystyczna, różowo-niebieska Mgławica Oriona, tak duża i jasna, że można ją zobaczyć nawet gołym okiem. Na zdjęciu znajduje się ona ponad trzema ustawionymi w jednej linii gwiazdami, tworzącymi pas Oriona. Jest to miejsce, w którym formują się setki nowych gwiazd.

Na tej fotografii widać również wyraźnie czerwoną barwę Betelgezy (gwiazdy w konstelacji Oriona) i Aldebarana (w gwiazdozbiorze Byka). Są one widoczne tuż obok teleskopu, z jego lewej strony. Z kolei tuż na horyzontem można dostrzec wyróżniające się skupisko gwiazd – jest to gromada otwarta znana jako Plejady. Według mitologii greckiej były to piękne córki Atlasa, które zakochany Orion wciąż goni na niebie.

Autor

Katarzyna Mikulska
Katarzyna Mikulska

Zastępca redaktor naczelnej portalu AstroNET. Związana z Klubem Astronomicznym Almukantarat, prowadząca nową serię „W kosmicznym obiektywie”.