W całej Polsce można było obserwować niecodzienne zjawisko – wczorajsze przejście Wenus przed tarczą Słońca. Pogoda miejscami próbowała pokrzyżować plany obserwatorów, jednak dzięki transmisji na żywo, więc w przypadku zachmurzenia tranzyt także można było oglądać. Zjawisko przyciągnęło nawet tych, którzy na codzień nie zajmują się astronomią – pokazy skupiły tłumy, choć niektórzy zmuszeni byli pozostać w szkole lub pracy.

Publikacje zdjęć rozpoczynamy od kilku efektów z Poznania, gdzie w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przejście Wenus można było oglądać przy pomocy siedmiu różnej wielkości teleskopów. Goście oglądali obraz Słońca z ciemnym krążkiem Wenus rzutowany na ekran, obserwacje były więc bezpieczne i każdy w prosty sposób mógł udokumentować przebieg zjawiska.

OA Poznań podczas VT-2004

Jeden z budynków Obserwatorium Astronomicznego poznańskiego UAM. Na pierwszym planie – przejście Wenus na tle Słońca (8 czerwca 2004) obserwowane metodą projekcji.

Początek tranzytu można było w Poznaniu zobaczyć jedynie w Internecie. Warstwa chmur skutecznie uniemożliwiała oglądania I i II momentu na żywo. Na szczęście z czasem sytuacja się poprawiła – coraz większe luki w chmurach zaspokoiły oczekiwania przybyłych.

Przejście Wenus oglądane w Poznaniu (1)

Uzyskany metodą projekcji obraz Słońca wraz z przechodzącą na jego tle ciemną tarczą Wenus. Zdjęcie wykonane w Poznaniu 8 czerwca 2004 o godzinie 9:55. Autor: Wojtek Rutkowski

Przejście Wenus oglądane w Poznaniu (2)

Uzyskany metodą projekcji obraz Słońca wraz z przechodzącą na jego tle ciemną tarczą Wenus. Zdjęcie wykonane w Poznaniu 8 czerwca 2004 o godzinie 12:46. Autor: Wojtek Rutkowski

Przejście Wenus oglądane w Poznaniu (3)

Słońce i przechodząca na jego tle Wenus 8 czerwca 2004 o godzinie 13:02 – na minutę przed III kontaktem, kiedy sylwetka planety zetknie się z krawędzią tarczy słonecznej. Obraz jest rzutowany na ekran przez teleskop. Autor: Wojtek Rutkowski

Do redakcji docierają też fotografie Czytelników:

Ptak na tle Słońca podczas przejścia Wenus

Podczas obserwacji przejścia Wenus w Polkowicach (woj. dolnośląskie) przed tarczą Słońca przefrunął jerzyk (a nie jaskółka 😉 Markowi Marcinkowskiemu udało się uchwycić ten moment. Publikacja za zgodą autora.

Wenus wchodzi na tarczę (II)

Wenus rozpoczyna tranzyt przez tarczę słoneczną, 8 czerwca 2004 roku, godzina 7:23:46. Planeta to niewielkie wgłębienie w dolnej części zdjęcia. Fotografię wykonał Adam Jesionkiewicz. Publikacja za zgodą autora.

Wenus na krawędzi (I)

Wenus na krawędzi tarczy słonecznej. Zdjęcie wykonał Adam Jesionkiewicz w czasie tranzytu planety 8 czerwca 2004 roku. Publikacja za zgodą autora.

Wenus wędruje przed Słońcem (IV)

Wenus wędruje przed Słońcem. 8 czerwca 2004 roku, 8:20:51. Zdjęcie wykonał Adam Jesionkiewicz. Publikacja za zgodą autora.

Wenus wędruje przed Słońcem (I)

Wenus wędruje przed Słońcem. 8 czerwca 2004 roku, 7:50:32. Zdjęcie wykonał Adam Jesionkiewicz. Publikacja za zgodą autora.

Wenus przed Słońcem, III kontakt

Wenus sfotografowana przez Adama Jesionkiewicza krótko po trzecim kontakcie z tarczą słoneczną, 8 czerwca 2004 roku o 13:04:19. Publikacja za zgodą autora.

Wszystkim autorom zdjęć dziękujemy za ich przesłanie.

Słońce i Wenus - zdjęcie Roberta Dyrdy (I)

Fotografia wykonana w czasie tranzytu Wenus (8 czerwca 2004 roku) przez Roberta Dyrdę w Komaszycach. Sprzęt: 8″ MEADE LX200 plus kamera LPI, obraz w ognisku 2000 mm.

Słońce i Wenus - zdjęcie Roberta Dyrdy (II)

Fotografia wykonana w czasie tranzytu Wenus (8 czerwca 2004 roku) przez Roberta Dyrdę w Komaszycach. Sprzęt: 8″ MEADE LX200 plus kamera LPI, soczewka Barlowa 2x.

Warto też obejrzeć zdjęcia wykonane przez obserwatorów znajdujących się w odległych miejscach ziemskiego globu.

W znacznej części Ameryki Północnej końcówka tranzytu Wenus była 8 czerwca 2004 roku widoczna o wschodzie Słońca. Zdjęcie wykonano z wyspy Tybee w pobliżu Savannah w amerykańskim stanie Georgia. Słońce jest mocno poczerwienione przez grubą warstwę atmosfery ziemskiej i pasma chmur znajdujących się nisko nad horyzontem. Wenus widoczna jest jako czarna, okrągła kropka po prawej stronie. Zabawny jest fakt, że Słońce i Wenus w pewnym sensie zamieniły się na zdjęciu rolami – Słońce zdaje się mieć układającą się warstwami atmosferę pełną chmur… kiedy w rzeczywistości tak właśnie wygląda Wenus. Fotografię wykonał Jimmy Westlake (Colorado Mountain College).

Takiego zdjęcia jeszcze nie było!

Gdy 8 czerwca 2004 roku Wenus wchodziła przed tarczę słoneczną, aparaty fotograficzne na całym świecie uwieczniały ten fakt. Niektóre piękne ujęcia, ze względu na postęp techniczny, wykonano pierwszy raz w historii. Do nich należy przepiękne zdjęcie wykonane przez Fransa Snika za pomocą Otwartego Teleskopu Holenderskiego na wyspie La Palma (Wyspy Kanaryjskie). Wokół czarnego dysku planety widoczny jest czerwony pierścień. Za jego powstanie odpowiedzialna jest atmosfera planety.

W stanie Wisconsin w USA przejście Wenus widoczne było o świcie. Przez pierwsze 15 minut do jego obserwacji nie były potrzebne żadne filtry, a sama tarcza słoneczna była wyraźnie spłaszczona. W takich warunkach zdjęcie wykonał Jesus Ojeda z Saint Francis. Sprzęt: aparat cyfrowy Sony DSC-F707 dołączony do teleskopu Meade 8′ LX10.

Animacja przedstawia moment schodzenia Wenus z tarczy słonecznej w czasie tranzytu 8 czerwca 2004 roku. Sprzęt: aparat Canon 300D i 25-centymetrowy teleskop typu Newtona. Zdjęcie wykonał w Lizbonie Filipe Alves.

Zdjęcie Wenus na tle Słońca wykonane 8 czerwca 2004 roku przez Mike’a McNamara z Jersey Shore, East Coast w USA. Sprzęt: Pentax 67, soczewka 400mm, konwerter 2x, film Fuji Velvia ISO 50, wywołany C-41, czas naświetlania 1/500 sekundy.

Zdjęcie Wenus na tle częściowo zachmurzonego Słońca wykonane 8 czerwca 2004 roku przez Jamesa w LaPlante w Westfield, MA USA. Film ASA 400, naświetlanie 1/1000 sekundy, sprzęt: Meade ETX 90.

Zdjęcie Słońca wykonane przez Williama E. Risona w Wayside w stanie Maryland, USA 8 czerwca 2004 roku w czasie tranzytu Wenus. Użycie filtra nie było potrzebne ze względu na niskie położenie Słońca nad horyzontem. Sprzęt: aparat cyfrowy Nikon D100, film 200 ASA, czas naświetlania 1/90sec. Refraktor 10-centymetrowy FL102S.

Piękne zdjęcie chmur i Wenus znajdujących się na tle Słońca wykonane 8 czerwca 2004 roku przez Sylvie Beland w Laval w Quebecu.

Zdjęcie Słońca wykonane 8 czerwca 2004 roku przez Charlesa Kiesela w Princeton w stanie Indiana. Słońce rzutowane było na ekran za pomocą teleskopu 60-milimetrowego przy powiększeniu 20x. Wykorzystano cyfrowy aparat fotograficzny Canon z opcją macro.

Romantyczne zdjęcie tranzytu Wenus wykonane 8 czerwca 2004 roku przez Duane Clausen w Menominee w USA. Widoczna jest też latarnia morska Menominee.

Wschodzące w Quebecu Słońce. Na jego tle chmury i… Wenus. Zdjęcie wykonał 8 czerwca 2004 roku Remi Boucher. W tej części Ameryki Północnej widoczny był jedynie początek zjawiska.

Wiosna 2004 roku przyniosła dwa bardzo ciekawe zjawiska związane z Wenus. Najpierw, 21 maja, planeta została zakryta przez tarczę Księżyca. Później, 6 czerwca, przemaszerowała przed tarczą słoneczną. Prezentowana mozaika jest złożeniem zdjęć wykonanych w Wielkiej Brytanii przez Petera Lawrence’a. W prawym górnym rogu widoczne są zdjęcia zakrycia, dostrzec można dwa cienkie sierpy (planety i Księżyca). Na ukos przez fotografię biegną kolejne ujęcia Wenus wykonane, gdy planeta zbliżała się do dolnego złączenia. Widoczny jest wzrost jej kątowej średnicy oraz zmniejszanie się fazy. Szczególnie interesujące jest ostatnie zdjęcie, na którym sierp zamienia się w pierścień – świadczy to o istnieniu na Wenus atmosfery załamującej bieg promieni świetlnych. Lewy dolny róg zajmują obrazy uchwycone w czasie tranzytu: momenty 4 kontaktów, środek zjawiska oraz ślad atmosfery planety. W tle seria obrazów Wenus na tle tarczy dziennej uchwyconych w odstępach 25-minutowych.

Najefektowniejsze zdjęcia przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej podzielić można na trzy grupy. Pierwsza z nich to fotografie, na których oprócz czarnego dysku planety widocznych jest wiele szczegółów powierzchni Słońca. Druga kategoria przedstawia “podwójny tranzyt”, kiedy to oprócz Wenus widoczny jest przelatujący samolot (lub Międynarodowa Stacja Kosmiczna). Trzecia kategoria, do której należy prezentowane zdjęcie, ukazuje częściowo zachmurzone Słońce nisko nad horyzontem. Fotografię wykonał David Cortner w amerykańskim stanie Północna Karolina.

Autor

Wojtek Rutkowski

Komentarze

 1. TomLewGeo    

  Tranzyt Jaskółki i Wenus — Wojtkowi Rutkowskiemu
  gratuluję wspaniałej fotki z jaskółką.
  Kiedy ja fotografowałem tranzyt wenus wczoraj
  także przelatywało przez kadr trochę ptaków
  i też marzyłem o takiej fotce jak Twoja.
  Jeszcze raz gratuluję, jestem pod wrażeniem
  potrójnej przyrody w ruchu na Twoim zdjęciu.

  1. TomLewGeo    

   Tranzyt Jaskółki i Wenus / M.Marcinkowski – autor zdjęcia — Przepraszam za pomyłkę gratulacji
   Oczywiście, że brawa za wspaniałą fotografię z jaskółką
   należą się Markowi Marcinkowskiemu

 2. Tomek Stańko    

  widac mnie na fotce 😛 — Bylem w OA z grupa z kolka astronomicznego i widac mnie na tej fotce jak stoje na kopule i gadam z qmplem ze studiów 🙂 ja po lewej 🙂 Pieknei czasy tam przezylem i naprawde milo sie tam wraca 🙂

Komentarze są zablokowane.