Sonda Cassini namierzyła radarem niezwykłą właściwość na jednym z największych mórz naturalnego satelity Saturna.

Po raz pierwszy została uchwycona w lipcu 2013 roku przez radar sondy. Zdjęcia przedstawiały jasny obiekt na tle ciemnego morza. Wcześniejsze obserwacje nie wykazywały żadnych śladów istnienia tej właściwości. Naukowcy próbowali obejrzeć to jeszcze raz, ale jasna plama na zdjęciach zniknęła. Użycie radaru w niskiej rozdzielczości i kamery rejestrującej obraz w podczerwieni nie przyniosło skutku. Nie zniknęła jednak na zawsze. Pojawiła się ponownie 21 sierpnia 2014 roku, ale jej wygląd uległ zmianie. Badacze są jednak pewni, że nie pojawia się w wyniku parowania morza, ponieważ nie ma widocznych zmian linii brzegowej Ligeia Mare.

Zespół naukowców nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czym jest tajemnicza właściwość. Przypuszczają, że może to być obraz powierzchni fal, napiętrzających się bąbelków czy ciał stałych unoszących się nad lub tuż pod powierzchnią morza. Nie wykluczają, że jest czymś bardziej egzotycznym. Bardzo prawdopodobne, że jej obecność jest powiązana ze zmianą pór roku, jako że na półkuli północnej na Tytanie niedługo nastanie lato. Monitorowanie takich zmian jest głównym celem Cassini.

Jak mówi Stepen Wall – zastępca kierownika zespołu: “Nauka kocha tajemnice, a jedną z nich jest nietypowa właściwość na Tytanie”. Naukowcy są pełni nadziei, że będą w stanie nabyć wystarczającą wiedzę, by rozwiązać zagadkę morza.

Autor

Anna Wizerkaniuk
Anna Wizerkaniuk

Z wykształcenia inżynier elektronik, studiuje elektronikę na Politechnice Wrocławskiej, członek Zarządu Klubu Astronomicznego Almukantarat

Komentarze

  1. darek104    

    W imię postępu — Miejmy nadzieję, że jak tylko odkryją, że to jest żywe, postarają się w to zmienić i zamieszkają na Tytanie jak na pionierów nauki przystało 🙂

Komentarze są zablokowane.