Rosyjska firma Lin Industrial ogłosiła, iż chce wybudować bazę na Księżycu. Sama placówka będzie przypominać małą wioskę dla 4-osobowej załogi. Lin Industrial podaje, że jest w stanie zrealizować projekt za ok. 9,3mld dolarów (34,5mld zł), co obejmuje: stworzenie placówki, a następnie zaopatrzenie jej w niezbędne urządzenia, które będą obsługiwane przez kosmonautów.

Na miejsce docelowe wybrano krater Malapert na południowym biegunie Srebrnego Globu. Jest to dość płaski, widoczny z Ziemi teren – dogodne miejsce do lądowania. Zapewnia też dobre warunki komunikacyjne.

Plan zakłada użycie sprzętu, który zaprojektowano już wcześniej. Przewidziane jest m.in. użycie ulepszonej rakiety nośnej Angara. Aby wybudować bazę konieczne będzie ok. 13 startów rakiet tego typu. Planuje się, że w ciągu 5 lat odbędzie się ok. 37 startów dla pełnego wyposażenia bazy.

Główny projektant Aleksander Iljin, podaje, że przewidziany czas trwania projektu to 10 lat od momentu podjęcia decyzji o jego realizacji. Natomiast Lew Zelionyj – dyrektor Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk, uważa, że jest za wcześnie, aby obecnie mówić o jakimkolwiek projekcie konstrukcyjnym osady. Potrzeba najpierw ustalić wiele różnych aspektów takich jak na przykład zabezpieczenie kosmonautów przed promieniowaniem kosmicznym.

Poza projektem budowy bazy istnieją również inne programy – jednym z nich jest prywatny Lunar Mission One, którego celem jest lądowanie łazika na południowym biegunie naturalnego satelity Ziemi i pobranie nowych próbek skał. Przedsięwzięcie, które miało by być zrealizowane w ciągu najbliższych 10 lat, jest wspierane finansowo przez RAL Space – organizację, która wspomagała NASA i ESA przy ponad 200 misjach (w tym przy misji Rosetta).

David Iron, pomysłodawca innych programów skierowanych ku Srebrnemu Globowi, uważa, że misja One będzie miała ogromny wkład w zrozumienie początków Ziemi, jak i Księżyca. Może też być zachętą dla młodego pokolenia, by zainteresować się kosmosem, naukami ścisłymi czy mechaniką. Zaznacza przy tym, że przeprowadzony w latach 60 XXw. program Apollo – lądowania człowieka na Księżycu, miał właśnie taki wpływ na jego generację.

Źródła:

Sputniknews

Autor

Anna Wizerkaniuk

Z wykształcenia inżynier elektronik, studiuje elektronikę na Politechnice Wrocławskiej, członek Zarządu Klubu Astronomicznego Almukantarat

Komentarze

  1. darek104    

    PHI. 9,3 mld ? — PO gdyby chciało i Putin zezwolił, wybudowałoby za 100 mld dolców. (100 do podziału).

Komentarze są zablokowane.