3 sierpnia NASA udostępniła do wiadomości publicznej nazwiska dziewięciu astronautów (siedmiu mężczyzn i dwóch kobiet), którzy polecą w kosmos w kapsułach zaprojektowanych przez prywatne agencje kosmiczne podczas ważnego programu NASA – Commercial Crew Program. Czterej z nich pojawią się na pokładzie statków SpaceX z rodziny Dragon, a konkretnie ich załogowej wersji Dragon 2, które będą dostarczane do ISS za pomocą rakiet Falcon 9. Reszta poleci w Starlinerze, statku rozwijanym przez The Boeing Company. Program ma na celu przywrócić możliwość latania astronautom NASA z ich ziemi i obniżyć koszty wynoszenia ludzi w kosmos. Jeżeli się uda, będzie to powrót do czasów sprzed 2011 roku, kiedy odwołano loty wahadłowców – od tamtej pory jedynym statkiem, który dostarcza ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jest Soyuz.

Pierwszymi astronautami na pokładzie misji próbnej będą Bob Behnken i Doug Hurley, dla obu astronautów będzie to już trzecia podróż w kosmos (ponad powierzchnią Ziemi spędzili już ponad 160 dni). Pierwotnie data misji była zaplanowana na listopad 2018 roku, aktualnie rozważana data to kwiecień 2019 roku. Start odbędzie się w historycznym dla lotów kosmicznym miejscu – Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego, stanowsko startowe  39A – gdzie niedawno SpaceX zamontował ramię dla załogi, którym będą wchodzili do statku.

Od lewej: Bob Behnken i Doug Hurley.

Suni William i Josh Cassada znajdą się na pokładzie statku Boeing podczas jego pierwszej pełnej misji. Suni Williams spędziła już w kosmosie ponad 300 dni, natomiast Josh Cassada odbędzie swój dziewiczy lot.

Od lewej: Josh Cassada i Suni Williams.

Victor Glover i Mike Hopkins będą pierwszymi ludźmi, którzy zostaną dostarczeni do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie statku Dragon podczas trwania pełnej misji.

Od lewej: Victor Glover i Mike Hopkins.

Agencja SpaceX wciąż wysyła na międzynarodową stację kosmiczną statki, które dostarczają potrzebny towar. Co ciekawe Dragon to jedyny latający statek kosmiczny, który jest w stanie zabierać znaczące ilości zasobów z powrotem na Ziemię.

Artykuł napisała Zofia Wojtkowiak.

Źródła:

SpaceX, CNN

Autor

Redakcja AstroNETu
Redakcja AstroNETu