Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała dwa kratery na Księżycu, aby upamiętnić załogę Apollo 8 – pierwszych ludzi, którzy orbitowali wokół naturalnego satelity Ziemi.

Misja Apollo 8 rozpoczęła się 21 grudnia 1968 roku, kiedy to rakieta Saturn V wystartowała z przylądka Canaveral. W wigilię Bożego Narodzenia moduł dowodzenia wszedł na orbitę Księżyca, gdzie pozostał na 10 okrążeń Srebrnego Globu. Podczas podróży, jeden z astronautów Apollo 8 – William Anders wykonał słynne zdjęcie „Earthrise” (Wschód Ziemi), na którym można zobaczyć oba kratery, które obecnie noszą nazwy „8 Homeward” oraz „Anders’ Eartrise”.

IAU

Krater „Anders’ Earthrise” ma 40,15 km średnicy, a jego współrzędne to 11,73S i 100,47E. Natomiast „8 Homeward” jest dużo mniejszy i mierzy zaledwie (i aż) 12,52 km średnicy. Współrzędne: 12,02S i 97,09E.

IAU

„Earthrise” uchodzi za najsłynniejsze zdjęcie wykonane podczas misji Apollo 8. Wschód Ziemi na Księżycu możliwy jest do zaobserwowania jedynie z orbity wokół Srebrnego Globu.

Źródła:

IAU

Autor

Anna Wizerkaniuk

Z wykształcenia inżynier elektronik, studiuje elektronikę na Politechnice Wrocławskiej, członek Zarządu Klubu Astronomicznego Almukantarat