Barwne obłoki otaczające układ gwiazd Ro Ophiuchi składają się na jeden z najbliższych nam regionów gwiazdotwórczych. Wcześniej wymieniony obiekt jest układem podwójnym widocznym w niebieskiej mgławicy refleksyjnej nieco na lewo od centrum zdjęcia. Znajduje się on w odległości 400 lat świetlnych od nas i wyróżnia się towarzyszącym mu kolorowym otoczeniem, między innymi sąsiedztwem czerwonej mgławicy emisyjnej oraz licznych brązowych, pyłowych pasów.

Blisko lewej dolnej części systemu obłoków Ro Ophiuchi widoczna jest gwiazda Antares, a na prawo od niej można zauważyć daleką i przypadkowo znajdującą się w tamtym miejscu gromadę kulistą M4. W górnej części obrazu możemy podziwiać Niebieską Mgławicę Koński Łeb, inaczej nazywaną IC 4592. Błękitna poświata otaczająca oko niebiańskiego zwierzęcia, a także inne gwiazdy na zdjęciu to mgławica refleksyjna złożona z drobnego pyłu. Po prawej stronie obrazu możemy wreszcie dostrzec mgławicę skatalogowaną jako Sharpless 1. Tam, jasna gwiazda niedaleko pyłowego wiru emituje światło otaczającego ją obłoku refleksyjnego.

Pomimo że większość opisanych obiektów można zobaczyć przy użyciu małego teleskopu skierowanego w stronę gwiazdozbiorów Wężownika, Skorpiona oraz Strzelca, by dostrzec piękne szczegóły gazowych wirów, takie jak na powyższym zdjęciu, potrzebny staje się aparat i długa ekspozycja.

 

Źródła:

NASA

Autor

Alicja Pietrzak