Powyższe zdjęcie przedstawia trzy jasne mgławice, oglądane często przy okazji obserwacji obiektów w gwiazdozbiorze Strzelca i w okolicach centrum Drogi Mlecznej. Dwa z obłoków zostały skatalogowane w XVIII wieku przez Charlesa Messiera, duży zaraz po lewej od środka obrazu jako M8, a mniejszy w lewym górnym rogu jako M20. Trzeci obszar emisyjny znajduje się obok M8 i nosi miano NGC 6559.

Wszystkie przedstawione wyżej obiekty porównywane są do gwiezdnych żłobków, co zawdzięczają swojej aktywności gwiazdotwórczej. Znajdują się one około pięciu tysięcy lat świetlnych od nas. Mająca rozpiętość ponad stu lat świetlnych, wciąż rozrastająca się M8, bywa inaczej zwana mgławicą Laguna. Za to z M20 wiąże się nazwa Trójlistna Koniczyna.

Świecący gazowy wodór jest odpowiedzialny za dominujące, czerwone zabarwienie mgławic emisyjnych. Kontrastujące, niebieskie odcienie widoczne w Koniczynie spowodowane są odbijaniem światła przez pył blasku gwiazd, które to gwiazdy, młode i błękitne, można dostrzec w okolicach obłoku. Kolorowy obraz nieba został wykonany w 2018 roku na Wyspach Kanaryjskich w Parku Narodowym Teide.

Źródła:

NASA

Autor

Alicja Pietrzak