O obiekcie:

Obiekt M33, zwany też Galaktyką Trójkąta, jest jedną z bardziej znanych galaktyk spiralnych. Swoją nazwę bierze od położenia na niebie, gdyż leży w gwiazdozbiorze Trójkąta. Jest to jedna z najbliższych Ziemi galaktyk. Należy do Grupy Lokalnej, czyli grupy galaktyk, do której należy nasza własna Droga Mleczna, sławna Galaktyka Andromedy, a także parędziesiąt innych. M33 jest 3 największą spośród galaktyk w tej grupie, a także najmniejszą galaktyką spiralną.

M33 jest jednym z najdalszych obiektów, które można dostrzec gołym okiem. Znajduje się ona w odległości około 3 milionów lat świetlnych od Ziemi. Rozmiary galaktyki ocenia się na 60 tysięcy lat świetlnych średnicy. Zawiera ona około 40 miliardów gwiazd. Dla porównania w Drodze Mlecznej jest około 400 miliardów. M33 zbliża się do naszej galaktyki z prędkością 44 km/s. Prawdopodobnie jest galaktyką satelitarną Galatyki Andromedy, a w przyszłości zostanie wchłonięta przez większego sąsiada.

NASA, ESA, and M. Durbin, J. Dal

Ten obraz jądra M33 to złożenie 54 zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Galaktyka Trójkąta jest galaktyką spiralną typu SA(s)cd, której ramiona zaczynają się tuż przy jądrze. Zawiera ona wiele obszarów H II, najjaśniejszego źródła promieniowania rentgenowskiego w Grupie Lokalnej, a także miejsca narodzin gwiazd. Jednym z takich obszarów może być mgławica emisyjna NGC 604 zawierająca ponad 200 gorących gwiazd.

Galaktyka Trójkąta z nieco większej perspektywy.

M33 prawdopodobnie została odkryta przez Giovanniego Hodiernę przed 1654. Messier niezależnie odkrył i skatalogował ją w 1764. W 1924 Edwin Hubble na podstawie znalezionych cefeid dokonał pomiaru odległości od galaktyki, wnioskując, że nie znajduje się w naszej galaktyce. W czasach tego odkrycia był to fakt budzący wiele kontrowersji.

Podstawowe informacje:

  • Typ obiektu: galaktyka spiralna
  • Numer w katalogu NGC: NGC 598
  • Jasność: 5,72m
  • Gwiazdozbiór: Trójkąt
  • Deklinacja: 30°39’9″
  • Rektascensja: 1h 33m 50.02s
  • Rozmiar kątowy: 70,8′ x 41,7′

Jak i kiedy obserwować:

Galaktykę trójkąta przy dobrych warunkach da się dostrzec gołym okiem. Najlepsze widoki uzyskamy przez lornetkę lub stosując teleskop o małym powiększeniu. Przy mocniejszych teleskopach ujrzymy zawarte w M33 gromady, smugi pyłu czy spiralną strukturę.

Najlepszy czas do obserwacji M33 to miesiące: październik, listopad i grudzień. Galaktykę znajdziemy w jednej trzeciej odległości między Mothallah (α Tri), a Mirachem (β And) zbaczając nieco na prawo. M33 jest dość jasna, więc nie powinno być problemów z jej dostrzeżeniem.

 

 

Autor

Michał Stefanik