pon | wt | śr | czw | pt | sob | nie |
---|---|---|---|---|---|---|
Ogólnopolski Konkurs “W Stronę Gwiazd”
Ogólnopolski Konkurs “W Stronę Gwiazd”
Paź 6 całodniowy
![]() ![]() Idea konkursu W Stronę Gwiazd narodziła się w 2019 roku dzięki Tygodniowi Kosmosu, którego temat przewodni brzmiał wówczas: „Księżyc: Brama do gwiazd”. Żyjemy w dobie, gdy powracamy do wielkich misji kosmicznych. Światowe agencje kosmiczne intensywnie pracują, by człowiek wrócił na Księżyc, aby następnie ruszyć w kierunku czerwonej planety – Marsa. Równolegle wysyłane są sondy i łaziki, by poznać niezbadane miejsca w naszym własnym Układzie Słonecznym. W Polsce także intensywnie rozwija się sektor kosmiczny, który – choć mniej powszechnie znany – to cały czas poszukuje pracowników. Jest to zatem idealny moment, by przez zainteresowanie wielkimi wydarzeniami w świecie astronautyki, zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na możliwość pracy przy wielkich, jak i mniejszych misjach kosmicznych. Regulamin UCZESTNICY Uczniowie szkół podstawowych. Kategorie konkursowe: Kategoria I: uczniowie …
Bliżej Nauki: Od radioaktywnego cukru do medycyny
18:15
Bliżej Nauki: Od radioaktywnego cukru do medycyny
Paź 6@18:15 – 19:30
![]() ![]() Wszystkich zafascynowanych nauką mieszkańców Krakowa (i nie tylko) zapraszamy do udziału w wykładach popularnonaukowych z cyklu „Bliżej Nauki”. W semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 wykłady z cyklu “Bliżej Nauki” odbędą się wyłącznie w formie streamingu. Zapraszamy do uczestnictwa w transmisjach online, które będą udostępniane na kanale YouTube Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Link do wykładu online https://youtu.be/PYutBZRs_G4
|
Czwartkowe Spotkania z Nauką – Astrologia a współczesna astronomia. Fakty i mity.
18:00
Czwartkowe Spotkania z Nauką – Astrologia a współczesna astronomia. Fakty i mity.
Paź 8@18:00 – 20:00
![]() ![]() Czwartkowe Spotkania z Nauką wracają do Planetarium! Zapraszamy Wszystkich 8 października o godzinie 18:00. Nowy cykl spotkań rozpoczniemy od tematu “Astrologia a współczesna astronomia. Fakty i mity.” Jeszcze kilkaset lat temu astronomowie oprócz badania ciał niebieskich, zajmowali się również astrologią. Co takiego sprawiło, że dziś astronomowie stronią od astrologii? Jaki wpływ na nasz organizm mają ciała niebieskie? Co na to współczesna astronomia? Na te oraz inne pytania poznacie odpowiedź na wykładzie. A poprowadzi go dr Mateusz Wiśniewicz z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Serdecznie zapraszamy 8.10.2020 o godz. 18:00. Przypominamy także, że podczas wizyty w naszym Planetarium mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa
|
Maksimum aktywności roju Drakonidów
Maksimum aktywności roju Drakonidów
Paź 9 całodniowy
![]() ![]() Drakonidy to rój meteorów, których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka. Największą aktywność roju zarejestrowano w latach 1933 i 1946. Źródło roju: kometa 21P/Giacobini-Zinner ZHR = 10 Widoczność Księżyca w procentach: 55% ZHR – zenitalna liczba godzinna – ilość meteorów, którą można zaobserwować podczas jednej godziny na bezchmurnym, ciemnym niebie, kiedy radiant roju meteorów znajduje się w zenicie.
|
Maksimum aktywności roju Południowych Taurydów
Maksimum aktywności roju Południowych Taurydów
Paź 10 całodniowy
![]() ![]() Południowe Taurydy to rój meteorów aktywny od początku września do około połowy listopada. Jego maksimum aktywności przypada na początek października. Są to żółto-pomarańczowe, powolne meteory. Źródło roju: kometa 2P/Encke ZHR = 5 Widoczność Księżyca w procentach: 45% ZHR – zenitalna liczba godzinna – ilość meteorów, którą można zaobserwować podczas jednej godziny na bezchmurnym, ciemnym niebie, kiedy radiant roju meteorów znajduje się w zenicie.
🌗 Trzecia kwadra Księżyca
02:40
|
NASA wysyła pierwszego satelitę
NASA wysyła pierwszego satelitę
Paź 11 całodniowy
![]() ![]() Zaledwie 11 dni po rozpoczęciu swojej działalności NASA wysyłała w przestrzeń kosmiczną pierwszego amerykańskiego satelitę Pioneer 1. Był to projekt przejęty od Armii Stanów Zjednoczonych. Mimo że celem była orbita okołoksiężycowa, satelita pracował jedynie przez 43 minuty, po czym spłonął w atmosferze Ziemi.
|
||
Spotkania z Astronomią: Projekt Kosmiczny Meteor-2K
18:00
Spotkania z Astronomią: Projekt Kosmiczny Meteor-2K
Paź 12@18:00
![]() ![]() Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika zaprasza na wykład z serii „Spotkania z astronomią” pod tytułem „Projekt Kosmiczny Meteor-2K”, który wygłosi Wiktor Kobyliński (Politechnika Warszawska) W ubiegłym roku świat się radował pięćdziesiątą rocznicą udanego lądowania amerykańskiego astronauty Neila Armstronga na Księżycu. W tym roku świat cieszył się z pierwszego od dekady udanego lotu rakiety, która zbudowana przez amerykańskich inżynierów z amerykańskich materiałów po starcie z amerykańskiej ziemi przewiozła amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Centrum Astronomiczne im. Kopernika PAN, w Warszawie z okazji pięćdziesiątej rocznicy osiągnięcia przestrzeni kosmicznej przez zbudowaną przez polskich inżynierów z polskich materiałów startującą z polskiej ziemi rakietą Meteor-2K zaprasza na rozmowę z mgr inż. Wiktorem Kobylińskim członkiem kilkunastoosobowego zespołu, który w Instytucie Lotnictwa zaprojektował, zbudował i w okolicach Łeby pomyślnie przetestował tę rakietę. Godzina 18:00. Spotkanie w wersji online. Szczegóły …
|
XLVI Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich
11:00
XLVI Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich
Paź 16@11:00 – Paź 18@15:30
![]() ![]() Centralnym punktem obchodów stulecia założenia Polskiego Towarzystwa Fizycznego będzie Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich w Warszawie, który odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia w Warszawie. Spotkanie jubileuszowe odbędzie się prawie dokładnie 100 lat po zebraniu, na którym naukowcy pełni zapału i radości z odzyskanej niepodległości Polski, postanowili powołać to stowarzyszenie i prawie dokładnie w tym samym miejscu, gdzie w niedzielne popołudnie 11 kwietnia 1920 roku obradowali oni po raz pierwszy. Harmonogram piątek, 16 października 2020 11:00 – 13:00 – Uroczyste Otwarcie Zjazdu 16:00 – 19:00 – Referaty ośrodków założycieli PTF sobota, 17 października 2020 09:00 – 18:00 – Fizyka w Polsce – gdzie jesteśmy? 18:00 – 20:30 – Sesja plakatowa “100 plakatów na stulecie” niedziela, 18 października …
🌑 Nów Księżyca
21:31
|
Rezerwacja otwarta na wykłady otwarte OA UAM Poznań
00:00
Rezerwacja otwarta na wykłady otwarte OA UAM Poznań
Paź 17@00:00 – 00:00
![]() ![]() Kontynuując wieloletnią tradycję, Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza na cykl wykładów popularno-naukowych w roku 2020 Pracownicy naukowi Obserwatorium przybliżą Państwu ciekawe zagadnienia z astronomii. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, dwa razy danego dnia. Wstęp na wykłady jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsca. Po każdej prelekcji, dla słuchaczy, przewidziane jest zwiedzanie Obserwatorium, pokaz teleskopów oraz w przypadku sprzyjającej pogody – obserwacje nieba. Całość trwać będzie ok. 1.5-2 godzin (45-60 minut wykład, 45-60 minut oglądanie teleskopów/pokaz nieba). Liczba miejsc jest ograniczona do 49 osób dla każdej godziny wykładu danego dnia. Mechanizm rezerwacji miejsc na wykłady włączany jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy. Rezerwacje i więcej informacji pod tym linkiem
|
||||
Kosmiczny Sylwester – pokaz online Patrz w gwiazdy
18:00
Kosmiczny Sylwester – pokaz online Patrz w gwiazdy
Paź 19@18:00 – 19:30
![]() ![]() 👉 Transmisja na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=UQDgffVRxv0 Sylwester na niebie? To nie muszą być efekty pirotechniczne!🎆 Pokażemy Wam znacznie bardziej wystrzałowe obiekty – supernowe, spadające gwiazdy, mgławicę Krab i galaktykę o nazwie Fajerwerk. Sprawdzimy, jak świętują astronauci 👨🚀 na stacji kosmicznej i jakie zjawiska astronomiczne przyniesie nam nowy rok. Nie może Was zabraknąć!
Kosmos z Ziemi – konferencja Kosmos w Szkole
18:00
Kosmos z Ziemi – konferencja Kosmos w Szkole
Paź 19@18:00 – 19:30
![]() ![]() Od dawna przestaliśmy patrzeć w niebo tylko swoimi oczami. Wykorzystujemy do tego coraz nowsze technologie tworzone dzięki międzynarodowej współpracy. Jednak nasze badania kosmosu nie kończą się wyłącznie na obserwacji jego piękna oraz praw nim rządzących. Coraz śmielej tworzymy projekty pozwalające wysłać astronautów i astronautki w przestrzeń kosmiczną. Powstają plany stworzenia bazy księżycowej, a nawet śmielszy projekt wysłania ludzi na Marsa. W tym roku zapraszamy do wyruszenia z nami w podróż w ramach dwóch odrębnych linii tematycznych: „Kosmos z Ziemi” oraz „Ziemia z Kosmosu” (drugie wydarzenie znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/events/2750363295066408 ) Wydarzenie podzielone jest na 3 etapy: 1. Poznaj! 2. Inspiruj się! 3. Działaj! W ramach linii “Kosmos z Ziemi” zapraszamy do udziału w wydarzeniach: 19.10 (g. 18:00) – Otwarcie konferencji: Edukacja kosmiczna – z czym to się …
Spotkania z Astronomią: Na podbój Księżyca
18:00
Spotkania z Astronomią: Na podbój Księżyca
Paź 19@18:00
![]() ![]() Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika zaprasza na wykład z serii „Spotkania z astronomią” pod tytułem: Na podbój Księżyca Wykład wygłosi Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)
|
Bliżej Nauki: Satelity Ziemi
18:15
Bliżej Nauki: Satelity Ziemi
Paź 20@18:15 – 19:30
![]() ![]() Wszystkich zafascynowanych nauką mieszkańców Krakowa (i nie tylko) zapraszamy do udziału w wykładach popularnonaukowych z cyklu „Bliżej Nauki”. W semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 wykłady z cyklu “Bliżej Nauki” odbędą się wyłącznie w formie streamingu. Zapraszamy do uczestnictwa w transmisjach online, które będą udostępniane na kanale YouTube Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Dr Elżbieta Kuligowska poprowadzi prelekcje na temat “Satelity Ziemi”
|
Maksimum aktywności roju Orionidów
Maksimum aktywności roju Orionidów
Paź 21 całodniowy
![]() ![]() Orionidy to rój meteorów, których radiant znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt. Jest to rój charakteryzujący się dużym strumieniem białych meteorów ze śladami. Źródło roju: kometa 1P/Halley ZHR = 20 Widoczność Księżyca w procentach: 28% ZHR – zenitalna liczba godzinna – ilość meteorów, którą można zaobserwować podczas jednej godziny na bezchmurnym, ciemnym niebie, kiedy radiant roju meteorów znajduje się w zenicie.
|
Jak się pracuje w sektorze kosmicznym?
19:00
Jak się pracuje w sektorze kosmicznym?
Paź 22@19:00 – 20:00
![]() ![]() Jeżeli jesteś uczniem i zastanawiasz się nad swoją przyszłą karierą zawodową, ten stream jest dla Ciebie! Zapraszamy Cię na pierwsze z serii spotkań online z cyklu #ZawodowyStream, podczas których nasi goście będą opowiadać o swoich, często nietypowych zawodach. Zaczynamy od sektora kosmicznego! Aby nie przegapić transmisji, koniecznie zasubskrybuj kanał Zawodowy Stream (bit.ly/ZawodowyStream). W wydarzeniu można wziąć udział bez opłat i bez rejestracji. Wystarczy w terminie spotkania wejść w link: https://youtu.be/Cd3yic1T6AA. Podczas spotkania dowiesz się: – Dlaczego branża kosmiczna jest obiecującym kierunkiem rozwoju dla osób, które jeszcze uczą się w szkole? – Kto może znaleźć pracę w sektorze kosmicznym – Przedstawiciele jakich zawodów są (i będą w przyszłości) poszukiwani w tej branży? – Gdzie studiować i zdobywać doświadczenie? W jakie projekty międzynarodowe można się …
|
🌓 Pierwsza kwadra Księżyca
15:23
Wykłady otwarte OA UAM Poznań
18:30
Wykłady otwarte OA UAM Poznań
Paź 23@18:30 – 21:30
![]() ![]() Kontynuując wieloletnią tradycję, Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza na cykl wykładów popularno-naukowych w roku 2020 Pracownicy naukowi Obserwatorium przybliżą Państwu ciekawe zagadnienia z astronomii. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, dwa razy danego dnia. Wstęp na wykłady jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsca. Po każdej prelekcji, dla słuchaczy, przewidziane jest zwiedzanie Obserwatorium, pokaz teleskopów oraz w przypadku sprzyjającej pogody – obserwacje nieba. Całość trwać będzie ok. 1.5-2 godzin (45-60 minut wykład, 45-60 minut oglądanie teleskopów/pokaz nieba). Liczba miejsc jest ograniczona do 49 osób dla każdej godziny wykładu danego dnia. Mechanizm rezerwacji miejsc na wykłady włączany jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy. Rezerwacje i więcej informacji pod tym linkiem
|
Zmiana czasu na zimowy
03:00
Zmiana czasu na zimowy
Paź 25@03:00
![]() ![]() Już prawdopodobnie po raz ostatni zmieniamy czas z letniego na zimowy, więc nie zapomnijmy przestawić zegarków o godzinę do tyłu z 3:00 na 2:00.
|
|
Spotkania z Astronomią: Światło — narzędzie w rękach astronoma
18:00
Spotkania z Astronomią: Światło — narzędzie w rękach astronoma
Paź 26@18:00
![]() ![]() Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika zaprasza na wykład z serii „Spotkania z astronomią” pod tytułem: Światło – narzędzie w rękach astronoma Wykład wygłosi Dominik Gronkiewicz (CAMK, Warszawa) Krótka opowieść o tym, jak astronomowie zbierają każdy strzępek informacji niesionej przez światło podróżujące przez przestrzeń kosmiczną, by zrozumieć naturę i fizykę najodleglejszych zakątków wszechświata. Porozmawiamy o tym, co właściwie świeci w kosmosie i jak możemy tego użyć w celu poznania właściwości materii. Zobaczymy, jak nieuchwytne bywa promieniowanie elektromagnetyczne, i jakimi sztuczkami posługują się konstruktorzy teleskopów, by je ujarzmić.
|
Spotkajmy się w Rotundzie: Niezły kosmos! Najpiękniejsze widoki na nocnym niebie
18:00
Spotkajmy się w Rotundzie: Niezły kosmos! Najpiękniejsze widoki na nocnym niebie
Paź 29@18:00
![]() ![]() Kolejne wydarzenie z cyklu “Spotkajmy się w Rotundzie” to wyjątkowe połączenie tematyki obserwacji nieba i podróżowania. 💫 Podczas wieczoru w Rotundzie Karol Wójcicki w swojej prelekcji zaprezentuje najbardziej niezwykłe widoki, jakie może zafundować nam niebo. Opowie nie tylko o zorzach polarnych i zaćmieniach Słońca ☀️, ale również o Obłokach Srebrzystych, startach i lądowaniach rakiet kosmicznych , 🚀a także ich obserwacji z Polski oraz przelotach konstelacji satelitarnych. ⭐ Karol Wójcicki – pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage Z głową w gwiazdach na Facebooku. Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym polując na zorze polarne. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów. ☄️Zorganizował jedne z największych …
|
Zasubskrybuj