Grafika: SpaceX

Tym razem Falcon 9 posłuży do umieszczenia na orbicie transferowej nowego teleskopu kosmicznego od NASA i MIT, współfinansowanego przez Google i inne podmioty. Transiting Exoplanet Survey Satellite (w skrócie TESS) będzie szukał egzoplanet, zarówno tak małych jak Ziemia, jak i największych gazowych olbrzymów.

Zbudowany przez Orbital ATK, 350-kilogramowy satelita będzie docelowo krążył po nieco dziwnej, sięgającej Księżyca orbicie o dużej ekscentryczności, na której znajdzie się dopiero dwa miesiące po starcie. Do jej ustabilizowania i poprawy parametrów wykorzysta asystę grawitacyjną naszego naturalnego satelity. Co dwa tygodnie teleskop zbliży się do naszej planety na ok. ćwierć odległości między Ziemią a Księżycem, wtedy też będzie przesyłał zebrane dane do naukowców.

Po udanym starcie, wartym 87 milionów dolarów, rakieta bloku 4 (B 1045) w swoim pierwszym locie podejmie próbę lądowania na barce Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Jak zawsze, przekaz na żywo będzie dostępny na oficjalnym kanale SpaceX.

Autor

Miłosz Kierepka
Miłosz Kierepka

Związany z Klubem Astronomicznym Almukantarat, pasjonat prywatnego sektora przemysłu kosmicznego. Były zastępca redaktora naczelnego portalu AstroNET. Prowadzi wykłady, pokazy i warsztaty z astronomii (oraz innych nauk ścisłych) dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych.